Rozwój pisklęcia sokoła
Pisklęta klują się z zamkniętymi oczami, oczy zaczynają się otwierać już podczas pierwszych karmień są to jednak takie małe "szczelinki". Maluchy w momencie klucia ważą zaledwie od 35g do 40g. Ich dziób i nóżki są różowawe, czasami niebieskie, szare. Ciało malucha okryte jest białem puszkiem.

5 dnia życia maluchy podwajają swoją masę. Oczy są coraz wyraźniej otwarte a maluchom podczas karmienia przestaje sprawiać problem utrzymanie równowagi, stabilnej sylwetki.

Pomiędzy 6 a 8 dniami zaczynają intensywnie wyrastać piórka puchowe, najpierw na krawędzi ramienia (pokrywy łokciowe), oraz na bokach ciała, na końcu pojawiają się na brzuchu i nogach. Maluchy stają się bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W wieku 10 dni, mundurek z piór puchowych jest niemal kompletny. Zaczynają wyrastać, "kiełkować" sterówki na ogonie i lotki na skrzydłach. Od tej pory Lotki rosną z prędkością 2-3mm dziennie.

W 14 dniu życia puch i piskląt jest już dość długi i gęsty.

Od 17 dnia życia pióra konturowe zaczynają wypychać pisklęcy garnitur puchowych piórek.

W 20 dniu życia efekt powższego wypychania staje się powoli widoczny, brązowe piórka zaczynają się pokazywać na krawędziach skrzydeł, ogona, i dookoła oczu. Z każdym następnym dniem pisklęta stają się coraz bardziej brązowe, i coraz mniej białe. W wieku 40 dni już są niemal w pełni opierzone i mogą próbować pierwszych lotów.













strzałkastrzałkastrzałka Źródło: KLIK


  PRZEJDŹ NA FORUM